Close
Type at least 1 character to search
Back to top
článok audio postprodukcia

Čo zahŕňa Audio postprodukcia

Video nastrihané, color grading hotovo, ale stále tomu niečo chýba. Často pri tvorbe videa sa nedbá na Audio. Posúva sa na druhú priečku, a to môže byť zásadná chyba. Viete si predstaviť začiatok Star Wars bez úvodnej hudby? Alebo, že by chýbalo vŕzganie snehu pod nohami Leonarda Dicapria vo filme Revenant, ťažko. Audio sprevádza film od samého začiatku a jeden z článkov je audio postprodukcia.

Po skončení nahrávania videa, dialógov, zvukových efektov je zapotreba správne posadiť, namixovať audio. Systémom krok za krokom sa postupne dopracovať k finálnemu zvuku.

Organizácia súborov

Prvý krok, ktorý pomôže ušetriť stovky hodín. Správne usporiadanie, označenie a pomenovanie súborov Vám napomôže v náhľade a prehľade, ktorý zvuk kam patrí. Pre dialógy, hudbu, efekty využívajte skratky alebo farbené zladenie pre jednotlivé sekcie. 

Mix audia

Vo filme sa moc neodlišuje od mixu pri hudbe. Základom je prirodzené namixovanie hlasitosti atmosféry, hudby a efektov. Dôležité je si uvedomiť, čo má divák v danej scéne počuť, cítiť. Napríklad plíženie sa temným lesom. Napínavá hudba hrá a zrazu postava skočí na kus dreva. Hudba zastane a počuť iba prenikavý praskot dreva, ktorý sa nesie lesom. 

Kompresia

Napomáha udržať audio na jednej úrovni, aby nám neprehlučoval výbuch, alebo aby sme dobre počuli šepot. Kompresory zabraňujú zvuku, aby šiel mimo povolenú hlasitosť. Tak isto nám pri dialógoch napomáhajú “ohriať” hlas.

EQualizácia

Pomocou EQ môžete vo videu vytiahnuť audio slučky, ktoré sú pre danú scénu kľúčové. Napríklad postava vychádza z klubu. Najprv je hudba prenikavá, ale po zavretí dverí počuť už iba prenikavé basy. Na EQ sa stiahli stredy a výšky.

Efekty

Ak vaše audio neznie moc reálne alebo nastala chyba pri nahrávaní je nutné dosadiť zvuk postprodukčne. Aby audio neznelo surovo často sa používa Reverb (ozvena), ktorá napomôže zvuku sa preniesť priestorom. Tak isto je dôležité správne odhadnúť priestor a využiť Stereo width (stereo šírku). Napríklad, keď postava prechádza z prava do ľava, alebo prelietavá lietadlo. 

Záver

Efekty nájdete vo vašom programe na strihanie alebo sa dajú zakúpiť ako pluginy od rôznych vývojárov. Na trhu existujú rôzne zvukové banky, kde zakúpite rôzne zvuky, hudbu. Pri používaní hudby treba dbať na autorské práva. Ak ste sa rozhodli použiť royalty free nezabudnite vždy uviesť zdroj. Vždy dbajte, aby audio malo takú istú kvalitu ako video. Tieto dva elementy sú na sebe navzájom závislé ak chcete vytvoriť kvalitný obsah.

Zanechajte nám koment