Close
Type at least 1 character to search
Back to top
Blog-video-nehnuteľnosť

Ako správne natočiť video prezentáciu nehnuteľností

Video sú v podstate fotky v pohybe, ktoré nás bez akejkoľvek námahy prenesú z bodu A do bodu B. V tomto prípade to bude od príjazdovej cesty po pohodlnú posteľ v spálni.

Trend, ktorý na západe traduje už nejaký ten rok sa dostáva aj ku nám na Slovensko. Áno správne, hovoríme o video prezentácii nehnuteľnosti. Ak predávate na vlastnú päsť alebo ste realitná kancelária bez videa to nepôjde, alebo veľmi ťažko.

Poďme sa zamerať na pár základných typov a trikov, ktoré by ste mali dodržať pri natáčaní video obhliadky alebo prezentácie. Na úvod si pomôžeme videom z našej dielne.

PRÍPRAVA – PREPRODUKCIA

Prvým krokom je mať zmapovanú samotnú nehnuteľnosť. Pamätajte, kvalitná príprava a preprodukcia je základ každej úspešnej práce. Dôkladne prejdite každú jednu izbu, spravte si poznámky v bodoch. Ak máte dôležité miesta alebo nábytok, ktoré chcete zviditeľniť tak si to zapíšte. Môže sa stať, že pri väčších projektoch zabudnete na niektoré objekty.

Pred samotným natáčaním spravte Home staging” v slovenčine usporiadanie objektov. Prineste si krabicu aj dve, pretože odložíte nepotrebné objekty. Jar, šampóny, toaletný papier, káva, krabičky od čaju, osobné fotografie, všetky magnetky z dovolenky a podobné veci, ktoré sú rušivými vo videu treba uložiť do krabice. Stačí sa pozrieť na web Ikea a budete mať hneď predstavu ako sa to robí.

Nebojte sa pohnúť s nábytkom. Dbajte na to aby priestor dýchal. A vo vrecku vždy majte antistatickú utierku. Chrómové časti, kohútiky, vypínače preleštiť.

PROCES TOČENIA – PRODUKCIA

Je načase natáčať. Budete potrebovať telefón alebo kameru so širokouhlým objektívom. Nastavte kvalitu obrazu na najvyššiu, najlepšie 4K 50/60fps. A ak máte k dispozícií gimbal alebo statív je to veľké plus. Rozsvieťte všetky svetlá, ktoré máte k dispozícií. A držte výšku kamery zhruba 150cm od zeme a vždy vodorovne, aby si divák nemyslel, že máte krivé steny. Ak máte skúsenosti s nastavením obrazu dbajte na vyváženie bielej (White balance) v kamere alebo telefóne.

Najdôležitejšie je nemať roztrasený a nezaostrený obraz. Preto veľmi pomaly sa pohybuje cez pätu a špičku. Využívajte prechody od dverí do stredu miestnosti. A dbajte na to aby ste mali zaostrený priestor, kde chcete aby obraz skončil. Prejdite celú nehnuteľnosť. Keď máte natočené celé priestory zamerajte sa na detaily ktoré ste si poznačili do poznámok. Vždy spravte pre istotu dva tie isté zábery na malom displeji môžu pôsobiť dobre, ale na väčšej obrazovke sa môžu ukázať chyby. “Dvakrát meraj raz strihaj”.

STRIH VIDEA – POSTPRODUKCIA

Keď sme pri strihaní je potrebné zábery dať do jedného celku. Na rad prichádza postprodukcia (edit, strih, farbenie, audio, dosadenie loga alebo textu). Na trhu je veľa rôznych softvérov na editáciu videa. Final Cut, Adobe premier pro, Davinci Resolve. Na začiatok ale odporúčame softvér zdarma. Pre Windows je to Movie Maker, Davinci resolve pre MAC užívateľov je to iMovie,Davinci resolve. YouTube Vám pomôže so začiatkami. Stačí napísať How to edit video a názov daného softvéru. A pekne krok za krokom sa z Vás stáva druhý Steven Spielberg. Video strihať postupne od vonkajších priestorov cez vstupnú halu, obývačku, kuchyňu, detské izby, spáleň, kúpeľňa nakoniec technické miestnosti. Jednoducho tak ako keď prídete domov. Dĺžka videa by nemala byť dlhšia ako 2-3min. Divák stráca pozornosť. 

Dôležité kroky, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri editácií videa sú príjemná hudba a informácie o Vás. Hudbu nedosádzajte akúkoľvek, preto na Queen zabudnite pretože môžete porušiť autorské práva a Vaše video nemusí byť publikované. Youtube poskytuje Audio banku alebo nájdite na internete Royalty free music. Naša agentúra má zakúpené licencie, aby naši klienti boli bez obáv.

Posledná fáza je dosadenie infografiky a textu. Určite nezabudnite na Vaše kontaktné údaje, ktoré môžu byť počas celej doby v rohu videa. Pomocné texty ako napríklad posteľ vyrobená z masívu treba dosádzať opatrne a nepoužívajte dlhé vety, pretože chcete aby sa divák díval na video nie na text. Je to to isté, ako keď pozeráte film s titulkami. Dlhé popisky umiestnite pod video prípadne ku fotkám. Kde je viac času na čítanie. 

Projekt si ukladajte počas práce a archivujte. Aj stroje majú chybu a nechcete začať odznova. 

Exportujte video najlepšie vo Full HD kvalite. A využívajte všetky dostupné sociálne siete a kanále napríklad Facebook, Youtube.

ZÁVER

Čím skôr začnete využívať video ako nástroj Vašej prezentácie pri predaji alebo prenájme nehnuteľnosti tím skôr budete mať náskok od konkurencie. Správne video dokáže informovať a prehovoriť Vášho budúceho klienta.

Rok 2021 je prelomovým pre Slovensko v digitalizácií a naša agentúra je si toho vedomá, preto neustále sledujeme nové trendy a chceme byť ich súčasťou. Uvedomujeme si že predávate alebo prenajímate budúci domov, budúcu strechu nad hlavou preto k práci pristupuje profesionálne a dbáme na požiadavky klienta. Viac o našej práci v oblasti nehnuteľností sa dočítate na https://blackmango.sk/video-prezentacie-nehnutelnosti/

Zanechajte nám koment