Ako vyzerá produkčný proces pri tvorbe videa
V tomto článku si vysvetlíme, ako vyzerá taký postup, pri vytváraní videa. Budem sa zameriavať na fázu, kedy už natáčate video. Proces preprodukcie sme zhrnuli v predošlom článku, ktorý nájdete tu. .Tento proces sa líši od typu videa. Skúsim sa vám ale priblížiť univerzálny proces, ktorý budete vedieť aplikovať v podstate na akýkoľvek typ videa. Poďme teda na to.
Preprodukcia videa (prípravná fáza)
Ako som spomínal vyššie, túto tému sme už rozoberali, ale pre úplnosť článku uvedieť aspoň nahrubo o čo sa jedná. Je to fáza, kedy si plánujete videa. Vytvárate si scenár videa, ktorý si môžete vytvoriť vo forme jednoduchých skíc a krátkych popiskov, aby ste vedeli o čo sa jedná. V tejto fáze si nastavujete, aké bude video dlhé, kde sa bude publikovať, aké emócie bude komunikovať a pod.
Je to fáza, kedy si aj plánujete, akú techniku budete používať, akých hercov potrebujete a na akých miestach budete točiť. Sú to všetko veľmi zásadné veci, aby ste vôbec zistili, či niečo takéto dokážete vytvoriť. Definuje sa tu aj rozpočet na celú tvorbu videa, naprieč všetkými fázami.
Chystanie techniky a doprava na miesto točenia
Ak už vieme, akú techniku potrebujeme, máme naplánovanie točenie, musíme si zbaliť všetko potrebné. Ideálne je mať napísaný zoznam, ktorý sme si pripravili počas preprodukcie. Netreba zabudnúť na rôzne drobnosti, ako sú náhradné batérie, osvetlenie, káble a pod. O to dôležitejšie to je, keď cestujete na samotné natáčanie ďaleko. Často počas preprodukcie zistíte, že potrebujete na natáčanie niečo, čo nevlastníte. V taktom prípade je vhodné si chýbajúce veci zapožičať, či už sa jedná o hlavnú kameru, alebo o doplnky ako sú svetlá, alebo objektívy.
Môžete skúsiť napríklad tu https://fotozolo.sk/prenajom/, majú super výber, rôzne značky, dostupné ceny a máte možnosť si prenajímať aj ateliér. Je to super spôsob, ako si vyskúšať pri tvorbe aj drahšiu techniku. Znižujete tak riziko nákladnej investície, ktorá sa vám nevráti.
Pri doprave na miesto točenia buďte opatrný, aby ste nepoškodili techniku, ktorú veziete. Je vhodné používať rôzne ochranné obaly a veci dôsledne uložiť. Ak idete točiť na miesto, kde je zvýšená pravdepodobnosť poškodenia techniky, je vhodné zvážiť poistenie. Môže sa vám to vyplatiť. No a v neposlednom rade, je potrebné byť na mieste točenia načas.
Rozloženie techniky na mieste točenia, príprava scény
Prichádzame na miesto točenia s tým, že vieme čo ideme točiť a máme so sebou všetko potrebné. Ak budeme v rámci videa pracovať s hercami, alebo akýmikoľvek ďalšími osobami, treba hneď v úvodnej fáze prejsť všetko, aby mali prehľad čo je ich úloha a čo všetko budú musieť robiť. Toto samozrejme treba dohadovať už vopred, ale vždy je vhodné si po príchode na miesto tieto veci ešte raz objasniť.
Ďalej si rozložíme techniku podľa potreby. Jedná sa hlavne o rozmiestnenie svetiel, kamier, prípadne rôznych kulís a aranžu celej scény. Obzvlášť dôležité je nasvetlenie scény. To definuje, aký bude cekový výsledok. Dokonca existujú aj agentúry, alebo jednotlivci, ktorí sa venujú iba osvetleniu.
Samotné točenie videa
Keď už je všetko pripravené, začíname točiť. Je dôležité držať sa toho, čo sme si počas preprodukcie nachystali. Čím lepšie ste sa pripravili, tým hľadší bude priebeh točenia. Vždy sa môže stať niečo nečakané, čo sa veľmi ťažko dá predvídať. Je dobré vedieť, že ak vám to bude dávať význam, môžete mierne odbočiť od toho, čo ste mali prichystané. Nezriedka sa stáva, že na place vám začnú prichádzať nové nápady. Nebojte sa experimentovať, ale dbajte na to, aby ste dodržali koncept, po ktorý ste si na plac išli.
Pri točení môžete využívať rôzne techniky kompozície. Spomeniem napríklad zlatý rez. V podstate ide o to, že máte obraz rozdelený na tretiny a dbáte na to, kde máte umiestnený objekt, ktorý natáčate (osoba, predmet, …). Niektorý ľudia sa kompozíciu učia vedome s rôznych poučiek, kníh a pod. No existujú aj taký, ktorý to majú napozerané z rôznych videí. Odporúčam, aby ste sledovali čo najviac inšpirácie.
Balenie techniky a návrat domov
Keď ste spokojný s kvalitou záberov a máte natočené všetko, čo ste potrebovali, nastáva čas, kedy treba zbaliť všetku techniku. Dávajte pozor, aby ste niečo nezabudli na place, obzvlášť ak ste za natáčaním dlho cestovali. Zas platí, že všetko treba zbaliť tak, aby sa to cestou nepoškodilo. Mohli by sa vám náklady na natáčanie značne predražiť.
Záver
Pri tejto fáze tvorby videa naozaj dávajte pozor, aby ste natočili všetko, čo ste potrebovali a snažte sa maximálne vyvarovať akýmkoľvek chybám. Píšem to preto, lebo táto fáza je najviac náchylná na chyby. Ak niečo nenatočíte, alebo to natočíte zle a zistíte to doma, už len veľmi ťažko získate ďalšiu šancu to natočiť znova. Držím vám palce, aby ste spravili len tie najlepšie zábery. Ak budet mať záujem o natáčanie z našej produkcie, budeme radi ak nás budete kontaktovať tu.