Close
Type at least 1 character to search
Back to top
Čo je to preprodukcia - prezentačný obrázok pre článok

Čo je to Preprodukcia videa?

Je pre projekt najdôležitejšia časť pri tvorbe videa. Ešte skôr ako stlačíte REC tlačítko na kamere, musíte vedieť kedy? kde? a ako?Pomocou pre produkcie odhadnete ako dlho je potreba sa projektu venovať, koľko techniky, personálu je potreba a koľko financií inými slovami Buget je nutné pre daný projekt pripraviť. Počas preprodukcii si určite charakter videa, vyzuálnu stránku a scénar.

CHarakter videa

Prvý krok zamyslite sa, akého diváka chcete zaujať, osloviť. 100 ľudí 100 chutí preto sa nesnažte osloviť všetkých ale zamerajte sa na určitú sortu. Prešli ste zmenou z 0 na 100, zobrazujete dlhé roky na trhu, ste nový a dravý, prezentujete svoj produkt alebo službu, na základe toho si definujte charakter videa. Stanovte si akú emóciu vyvoláte u diváka, povzbudzujúcu, melancholickú, zasnenú, akčnú.. Kľudne môžte aj kombinovať, ale všetko s mierou, aby ste sa držali pevne na zemi a tu sa dostanete ku kľúčovému bodu Buget. Pomáhá Vám určiť si strop. Video nie je lacná záležitosť, technika, štáb, herci, doprava a tak ďalej, preto je potreba aby producent vedel budget, podľa ktorého zaistí pre-produkciu, produkciu a post-produkčný proces pre úspešné dokončenie projektu.

Vizuálna stránka

Prejdite priestorom a časom. Znie to ako úryvok Sci – Fi filmu ale na rade je fantázia. Využite svoju kreatívnu časť a vytvorte si priestor v ktorom diváka dynamicky prevediete predstavami a subtextom. Aby divák ostal v pozore a dostal dostal tú správnu dávku informácií, musíte si nastaviť koľko času je potreba aby video nebolo zbytočne dlhé alebo naopak príliš krátke a divák nestihne zachytiť obsah. Timing is everything, preto sa skúste inšpirovať okolím, najlepšie začať kde inde ako na webe. Komunikujte s blízkými, viac hláv viac nápadov. Nezabudnite si vždy všetko zapísať na papier

Scénar 

Nielen blockbuster natočený v  Hollywoode si vyžaduje scénar. Tak isto ako pri varení postupujete podľa receptu, tak isto pri tvorbe videa potrebujete náčrt, aby ste nezabudli pridať všetky ingrediencie. V podstate ide o  záverečný proces, kde sa podľa informácií získaných z charakeru a vizuálnej stránky prichystá buď písomný alebo Frame by Frame (obrázok za obrázkom) príbeh. Ide o vizuálne načrtnutie scén, pomocou ktorých vieme určiť priestor, postavenie kamery, svetiel, hercov, produktu v časovej stope. Predchádzajte chybám alebo zabudnutým nápadom. Scénar je dôležitá súčasť bez ktorého si kvalitné video nie je možné predstaviť.

Záver 

Keď spojíte všetky tieto procesy vytvoríte nielen nástroj ktorým svoje video spravíte príjemné na sledovanie, ale aj inteligente a sprehľadom rozpoviete Váš odkaz Váš príbeh. Pomôže Vám s výhľadom do budúcna a možno Vám pomôže si pripomenúť čo sa snažíte svojou prácou odovzdať. Nezabunite mať stále pri sebe poznámkový blok, zapisujte si kažý nápad, každú maličkosť, lebo nie je nič horšie ako neskôr hľadať v hlave, počkať ako to bolo? a to my tam chýba! Dva krát meraj, raz strihaj.

Zanechajte nám koment