Tri základné veci pred predajom nehnuteľnosti
Predaj nehnuteľnosti je bezpochyby jedným z najdôležitejších životných krokov. Ešte predtým, ako sa pustíte do predaja tej vašej si celý proces naplánujte a starostlivo premyslite. Na mieste sú otázky ohľadom ceny predaja, spôsobe predaja a prezentácie a napokon dĺžke plánovaného predaja. Prinášame vám pár postrehov, ktoré by vám pri tom mohli byť nápomocné.
1. Spravte si prieskum cien a konkurencie
Jeden zo základov úspechu predaja nehnuteľnosti je stanovenie ceny. Každý chce predajom nehnuteľnosti získať čo najviac. Musíte mať však reálne očakávania a stanoviť si cenu, za ktorú budú záujemci ochotní kúpiť. Ak strelíte privysoko, šance na rýchly predaj sa rapídne znížia. Nečakajte a spravte si prieskum. Na internete nájdete plno cenových kalkulačiek, ktoré vám s určitou toleranciou po zadaní parametrov vypočítajú približnú cenu vašej nehnuteľnosti. Porovnajte ceny nehnuteľností v okolí s rovnakými, alebo podobnými parametrami.
Rozhodujúci je hlavne vek nehnuteľnosti, jej výmera, rekonštrukcia, prislúchajúce pivničné priestory alebo garáž.
Pri stanovení ceny zohľadnite tiež dispozičné riešenie vašej nehnuteľnosti. Ak sa necítite príliš fundovane, neváhajte sa obrátiť na odborníka. Fundovaný profesionál v oblasti ohodnocovania nehnuteľností vám vypracuje znalecký posudok tej vašej.
2. Zvážte pomoc realitného makléra
Realitný maklér je odborník v oblasti realít, ktorý vám môže ušetriť čas, predať rýchlejšie, či výhodnejšie a vybaví mnoho formalít. Má prehľad o realitnom trhu a vie správne odhadnúť spotrebiteľské správanie. Tiež naplánuje všetky obhliadky a poskytne vám kompletný právny servis. Ak sa rozhodnete predávať svoj dom, byt, či pozemok na vlastnú päsť ušetríte tým peniaze za províziu, bude vás to však stáť o niečo viac úsilia. Na jednej strane ušetríte, na druhej strane stratíte komfort, ktorý by vám zabezpečil realitný maklér. Budete musieť prejsť všetkými krokmi od nájdenia vhodného kupcu až po nepríjemnú byrokraciu úplne sami.
Ako prezentovať nehnuteľnosť?
Na trhu nehnuteľností sa to hemží ponukami. Ako by ste vyberali, ak by ste boli v topánkach kupujúceho? Stavte na to, že ľudia nakupujú cez pozitívnu emočnú skúsenosť. Dajte vašej nehnuteľnosti pridanú hodnotu a spravte jej malú kampaň.
Stavte na kvalitné fotografie
Predtým, ako zavesíte mobilovky na niektorý z realitných portálov, zamyslite sa, aké fotografie by zaujali vás. Kvalitná fotografia skryje nedostatky a zaujme potencionálneho kupujúceho. Pri predaji nehnuteľnosti je teda viac ako vhodné zvážiť služby profesionála.
Viedeoprezentácia odlíši nehnuteľnosť od konkurencie
Asi každý pri nákupe chce mať istotu, že za svoje peniaze dostal niečo výnimočné. A presne tento pocit môžete v kupcovi vyvolať videoprezentáciou vašej nehnuteľnosti. Často sa stáva, že kupujúci ponuku na svojich smartfónoch skrolujú smerom nadol a ak ich ponuka neohúri do pár sekúnd, už sa k nej nevracajú. Práve video môže byť ten pozitívny rušivý element, ktorý v nich zarezonuje a vyvolá pocit potreby.
Ak sa rozhodnete pre videoprezentáciu pre vašu nehnuteľnosť, neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme, ako na to. Zistiť viac
Aké náležitosti vás čakajú?
V prvom rade si budete musieť pozisťovať všetky náležitosti, ktoré vám vstupom do kúpno-predajného vzťahu vznikajú.
- Rezervačná zmluva
Rezervačná zmluva nie je podmienkou. Vymedzite si ňou však férové podmienky a zabezpečíte, aby vám kupca tesne pred pred podpísaním kúpno-predajnej zmluvy len tak nezdúchol. Rezervačný poplatok po odstúpení od zmluvy totiž ostane vám.
- Kúpno-predajná zmluva
Uzavretie kúpnej zmluvy je povinným krokom pri predaji nehnuteľnosti. Musíte v nej zadefinovať zmluvné strany (predávajúceho a kupujúceho), predmet predaja, výšku kúpnej ceny a miesto a dátum jej vyhotovenia.
- Prepis vlastníckych práv
Po podpise rezervačnej a kúpno-predajnej zmluvy nasleduje prepis nehnuteľnosti na katastri nehnuteľností.
3. Stanovte si konečnú cenu a čas predaja nehnuteľnosti
A napokon po cenovom prieskume a finálnom rozhodnutí, či budete predávať s maklérom alebo vo vlastnej réžií je na mieste určiť finálnu cenu a určiť čas predaja.
V praxi väčšinou platí pravidlo, že čím nižšia cena, tým rýchlejší čas predaja. Nízka cena znamená viac záujemcov. Naopak, pokiaľ s cenou príliš prestrelíte, môže sa stať že budete predávať dlhší čas. Pozor ale na fakt, že aj hodnotné nehnuteľnosti, ktoré sa objavujú v inzercii dlhú dobu strácajú na hodnovernosti.